חפש לפי תאריך

אוגוסט 2020
א ב ג ד ה ו ש
« יולי    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

מאמרים נוספים

איך לבחור בית אבות לתשושי נפש?

אחד המאפיינים הבולטים של בני האדם הוא היכולת לחשוב. כמובן שכל היצורים החיים על פני כדור הארץ מצוידים במוח ולכן גם ביכולות מוחיות, אבל אנחנו מאמינים שלנו יש מוח מפותח במיוחד שאחראי להישגים רבים ומאפשר לנו חשיבה מוסרית נעלה והתמודדות עם סוגיות מורכבות.

אבל המוח שלנו גם חשוף לסכנות רבות. אחת מהן היא הדמנציה, ובעברית שיטיון, מחלה הפוגעת בקליפת המוח ומנטרלת חלק מהיכולות המנטליות והקוגניטיביות של הלוקה בה. הדמנציה אינה הפיכה, אלא מתאפיינת בהתדרדרות איטית במצבו של החולה, שמאבד בהדרגה עוד ועוד יכולות עד שהוא מוגדר כ"תשוש נפש", משמע אדם שאינו מסוגל עוד לתפקד באופן עצמאי ולהיות אחראי על חייו.

ישנם תשושי נפש שנותרים בבית ומקבלים טיפול בחיק המשפחה ומעובדים סיעודיים שהם לרוב עובדים זרים ממדינות עניות, שבניהן ובנותיהן נשלחים לטפל בקשישי העולם על מנת לסייע בפרנסת משפחותיהם, וישנם גם מרכזי יום לתשושי נפש המסייעים בהתמודדות, אבל הפתרון הטוב ביותר הוא בית אבות לתשושי נפש: מסגרת ייחודית המיועדת לתשושי נפש ומותאמת במיוחד עבורם.

ישנם בתי אבות רבים המיועדים לתשושי נפש, וכן מחלקות לתשושי נפש בתוך בתי אבות "רגילים", והבחירה ביניהם אינה פשוטה. חשוב לזכור שלמרות שעל פניו תשושי הנפש "לא מבינים" ו"לא מרגישים", עדיין מדובר בבני אדם ואין לדעת איך הם חווים את המציאות המורכבת של חייהם. לכן חשוב לבחור בתבונה עבורם בית אבות לתשושי נפש שיספק את צרכיהם הייחודיים.

תשושי נפש אינם מקשה אחידה: יש כאלה המתכנסים בתוך עצמם בעוד אחרים מגלים תוקפנות. יש כאלה שמוחם מתמלא מחשבות שווא, בעיקר פרנואידיות, ויש כאלה הנוטים להתפרצויות בכי תכופות. ישנם גם אובדן זיכרון, חוסר התמצאות במרחב ובזמן וקושי ניכר לתקשר עם הסביבה, עד אובדן מוחלט של היכולת לקיים אינטראקציות חברתיות.

אבל למרות כל אלה, בית אבות לתשושי נפש איכותי לא מרים ידיים. אמנם לא ניתן לצפות מאנשי הצוות של בית האבות לתשושי הנפש לרפא את הדמנציה, אבל בהחלט רצוי לדרוש מהם להאט ככל האפשר את התדרדרות המחלה וזאת באמצעות העסקת תשושי הנפש, הן בפעילות מחשבתית והן בפעילות גופנית.

הפעילות הגופנית המתבצעת בין כתלי בית אבות לתשושי נפש חשובה, משום שהיא מונעת את התנוונות השרירים של תשושי הנפש. חשוב לזכור שתשושי נפש כמעט ולא מבצעים פעילות גופנית. הם הרי לא נדרשים לבצע את המטלות היומיומיות שרוב בני האדם נדרשים להם, אין להם איזו מטרה שמחייבת אותם להפעיל את שרירי הידיים או הרגליים ולכן ללא פעילות גופנית יזומה על ידי אנשי צוות מיומנים שריריהם מתנוונים אט אט.

פעילות מחשבתית, כמובן פשוטה, שהרי יכולותיהם המוחיות חולי הדמנציה נפגעו באופן דרמטי, מאטה את התדרדרות התפקוד של קליפת המוח. מתן משימות קלות לתשושי הנפש מעסיק אותם, מונע מהם לשקוע כליל לתוך עצמם, מהווה הסחת דעת ונותן להם תחושת ערך. לכן חשוב מאוד לבחור בית אבות לתשושי נפש שמספק את כל אלה לדיירים שלו.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>