חפש לפי תאריך

אוגוסט 2020
א ב ג ד ה ו ש
« יולי    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

מאמרים נוספים

בית אבות סיעודי – לא מה שחשבתם

כשאנחנו שומעים את שלוש המילים "בית אבות סיעודי" מייד עולה לנו בראש תמונה מדכדכת. סביר להניח שנדמיין קשישים בכיסאות גלגלים בוהים בקירות בחוסר מעש ועניין. ייתכן שאף נוסיף לכך קשישים שמזילים ריר על עצמם, ואולי גם דמעות ובאופן כללי התמונה שנצייר לעצמנו בראש תהיה קודרת ועגמומית.

אבל בית אבות סיעודי הוא לא בהכרח מקום מדכא.

אמנם בית אבות סיעודי כשמו כן הוא, מאכלס קשישים סיעודיים, דהיינו קשישים שאינם מסוגלים לבצע באופן עצמאי את רוב הפעילויות השגרתיות וכמובן שלראות בני אדם שלא מצליחים להתרחץ בכוחות עצמם, או זקוקים לסיוע על-מנת להתלבש אינו מחזה קל לצפייה. אבל חשוב לדעת שגם אם הגוף של הקשישים בוגד בהם, הרי שהנפש עדיין חפצת חיים ובית אבות סיעודי איכותי מודע לכך.

בבית אבות סיעודי שאנשי הצוות שלו מבינים שהם לא רק "בייביסיטרים" של הקשישים, ושתפקידם הוא מעבר ללסייע להם להתקלח ולעשות צרכים, תמצאו קשישים שטוב להם למרות הקושי הפיזי. בית אבות סיעודי שכזה מספק לדייריו לא רק השגחה רפואית מסביב לשעון אלא גם שפע פעילויות פנאי מגוונות, ספריה, הופעות בידור ומוזיקה, הכל על-מנת להפוך את החיים בבית האבות הסיעודי לכאלה שכדאי לחיותם.

ומסתבר שזקנים, למרות שבמקרים רבים נדמה לנו כי הם אוהבים להתבוסס בעבר ולהביט אל ההווה דרך משקפי ה"נו, תראו מה נהיה מהעולם הזה", דווקא הם מצליחים להתרכז בצד החיובי של החיים ולהדחיק זיכרונות שליליים.

מחקר שנערך באחת האוניברסיטאות הבולטות בארצות הברית ושהתפרסם בכתב העת Psychological Science, הציג תמונות ניטרליות ושליליות בפני שתי קבוצות: קשישים בני 70 ומעלה, וצעירים כבני 30. במקביל תועדה הפעילות המוחית של הנבדקים באמצעות מכשיר MRI, ומאוחר יותר נשאלו הנבדקים מה ראו ונתבקשו לתאר בפירוט.

מסתבר שבני השבעים פלוס ובני השלושים זכרו באותה מידה של הצלחה, פחות או יותר, את התמונות הניטרליות, אבל לגבי התמונות השליליות התגלה הבדל משמעותי: רובן נשמטו מזיכרונות הקשישים, בעוד שהצעירים זכרו אותן היטב. גם ה-MRI תיעד שוני בין הקשישים לבין בני השלושים: אצל האחרונים התגלתה פעילות מוחית גבוהה בין האמיגדלה שהוא האזור במוח שאחראי ליצירת זיכרונות רגשיים ותחושות פחד, לבין ההיפוקמפוס שאחראי על הזיכרונות, ואילו בקבוצה הראשונה הפעילות המוחית התרכזה בין האמיגדלה לבין אזור בשם  Dorsolateral Prefrontal Cortex, הקשור לבקרה על תהליכים מוטוריים.

המסקנה של החוקרים היא שישנו הבדל משמעותי בין קשישים לבין צעירים בצורת עיבוד הרגשות. ככל הנראה, מאמינים החוקרים, בני השבעים שולחים את הרגשות השליליים לאזורים במוח שלא קשורים לזיכרון ובכך בעצם מדחיקים אותם, בעוד שבני השלושים שולחים את התמונות השליליות למקום "הנכון" לצורך למידה, ממה כדאי להיזהר וכו', אבל בעצם סובלים מההשפעות שלהן זמן רב יותר.

אז אם קשישים מסוגלים להתרכז בצד החיובי של החיים, אין שום סיבה שבית אבות סיעודי לא יהיה מקום נעים, ואכן מי שמבקר בבית אבות סיעודי, כמובן כזה שקיבל רישיון ממשרד הבריאות, יופתע לטובה.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>