חפש לפי תאריך

אוגוסט 2020
א ב ג ד ה ו ש
« יולי    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

מאמרים נוספים

בית אבות – לחיות בכיף

איך אתם מדמיינים בית אבות? האם גם לכם יש בראש תמונה של מוסד אפור עם קירות מתקלפים, רהיטים חורקים, רצפה שעליה שאריות מזון וקשישים עגמומיים שמוטי מבט מסתובבים אנה ואנה חסרי מעש ותקווה? יכול להיות, לא בטוח, שפעם התמונה הזו הייתה נכונה.

גם יכול להיות שבית אבות פיראטי, כזה שאין לו רישיון ממשרד הבריאות, ושאף אחד לא מפקח עליו ועל אנשי הצוות שלו עלול להיות כזה. אבל בתי אבות, רובם ככולם, הם משהו אחר לגמרי.

חשוב להדגיש: לא מדובר רק באחוזות גיל הזהב למיניהן, שפונות לקהל מבוסס ולקשישים עצמאיים. גם בית אבות "רגיל" מציע היום לדייריו איכות חיים ברמה אחרת לגמרי.

כחלק מתפישת העולם המכבדת את הקשיש ומבינה כי גם אם מצבו הפיזי מגביל אותו באופן זה או אחר, טיפולים יצירתיים יכולים לחולל פלאים, מציעים היום בתי אבות רבים מגוון דרכים חדשות ומהנות להתמודד עם פגעי הזמן וגם ליהנות תוך כדי.

מה דעתכם למשל על בית אבות שדייריו נהנים מקונסולת משחק wii? מסתבר שלא רק בני נוער מתלהבים ממשחקים שכאלה, אלא גם קשישים מוצאים בהם הנאה וגם לא מעט תועלת. הטכנולוגיה המפותחת והממשיכה להתפתח כל הזמן של ימינו, כבר משמשת את הרפואה במגוון דרכים ומטפלים יצירתיים מוצאים עוד ועוד דרכים חדשות לרתום אותה לצרכיהם ולטובת המטופלים.

השימוש בקונסולת wii בבית אבות מאפשר לקשישים לבצע פעילות אקטיבית מבלי לצאת מכתלי בית האבות ולהיות חשופים לסכנות שבחוץ. מאחר שקונסולה כזו מחייבת גם תנועה של השחקן, הרי שהקשישים נהנים הן מאתגר מוטורי, הן מאתגר קוגניטיבי והן ממשחק חברתי. בית אבות שמעניק לדייריו את אופציית קונסולת המשחק יודע גם להתאים לכל קשיש את סוג המשחקים שמהם הוא יוכל להפיק הכי הרבה תועלת, למשל סיבולת לב ריאה, שיפור הקואורדינציה, הפעלת שרירי הרגליים וכו'.

לצד היתרונות, יש כמובן גם חיסרון: הקשישים עלולים להתמכר למשחקים, וכשהנכדים יבואו לבקר הם יריבו איתם תור מי עכשיו.

ולא רק משחקים: בית אבות מודרני ומעודכן מציע לדייריו מגוון פעילויות שגם מוסיפות לחייהם צבע, שמחה וסיפוק, גם מגוונות את השגרה וגם תורמות להם מבחינה טיפולית. כך למשל סוגים שונים של תרפיה באמנות כגון ציור, פיסול באמצעים שונים, כתיבה יוצרת ועוד, טיולים המותאמים כמובן למצבם הפיזי של הקשישים, הופעות בידור ואחרות, ובעצם כל דבר שעושה טוב ללב ולגוף.

ישנם גם בתי אבות המחזיקים בעלי חיים, בעיקר כלבים. מחקרים רבים הוכיחו כי קשישים המטפלים בבעל חיים מתלוננים פחות על כאב או מצוקות אחרות, מביעים יותר אופטימיות וזקוקים לפחות תרופות ומחקרים אחרים מצאו קשר בין טיפול בכלבים לבין לחץ דם תקין.

בעלי החיים ומגוון הפעילויות שהם מאפשרים, מצפייה פסיבית, דרך ליטוף מזדמן ועד טיפול של ממש: כל קשיש בהתאם לנטיות ליבו – מעצימים את הקשרים החברתיים של הקשישים, מסיחים את דעתם מקשיי היומיום, ומשפרים את ביטחונם העצמי שכן האחריות על הכלב מחזירה להם את ההרגשה שהם לא מיותרים. סדר היום בבית האבות מתמלא תוכן, וכמובן שגם בעלי החיים נהנים מתשומת הלב ומהאהבה שמורעפת עליהם מכל עבר.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>