חפש לפי תאריך

אוגוסט 2020
א ב ג ד ה ו ש
« יולי    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

מאמרים נוספים

איך להפחית את הסיכוי להפוך תשושי נפש?

 

"העולם שייך לצעירים", זעק פעם סלוגן של חברת אופנה ובאמת נדמה שהתרבות והחברה של ימינו מקדשות את הנעורים ודוחקות את הקשישים לשוליים. אחת הסיבות לכך היא הפחד הגדול מפני השפעותיה השליליות של הזקנה, הן אלה הפיזיות והן אלה המנטליות וגם הרגשיות כמובן, שגורמות לנו להימנע מלהישיר מבט אל הקשישים ואל חייהם.

בעיקר מפחיד אותנו הסיכוי שהראש שלנו יהפוך לקליפה נטולת תוכן, ושנאבד את היכולות המוחיות. עם קמטים עוד אפשר להסתדר, ממילא אף אחד סביבנו לא יסתובב עם פנים חלקות למשעי וגם עם תנועה איטית יותר אפשר לחיות, ממילא אין לאן למהר, אבל ללקות באחד מסוגי הדמנציה ולהפוך תשושי נפש? זה מלחיץ ואפילו מלחיץ מאוד.

הפחד להפוך לתשושי נפש הוביל ומוביל כל העת, את המדע לערוך מחקרים המנסים למצוא דרכים להפחית את הסיכוי ללקות בדמנציה או באלצהיימר.

אחת הדרכים היא שמירה על רמות תקינות של ויטמין B12. מחקר רחב היקף שנערך בארצות הברית גילה כי הסיכוי של קשישים בני שישים או יותר, שרמת ה-B12 בגופם הייתה נמוכה מהרצוי, ללקות בניוון מוחי וכתוצאה מכך להפוך בעצם לתשושי נפש, הייתה פי שלוש עד שש מקשישים שבגופם נמצא B12 ברמה תקינה.

בין המאכלים העשירים בוויטמין החשוב הזה ניתן למנות בשר ובעיקר אדום, ביצים, דגים, מוצרי חלב, תחליפי בשר איכותיים ודגני בוקר. כמובן שאם התזונה אינה כוללת מספיק B12 אפשר לצרוך אותו בקפסולות או אפילו בזריקות.

מחקר ישראלי גילה דרך אחרת להפחית את הסיכון ללקות בדמנציה ולהפוך תשושי נפש והיא עודף משקל קל. עוד עולה מהמחקר, שנערך באוניברסיטת תל-אביב ושהשתתפו בו 10,000 נבדקים, כי תנודות תכופות ומשמעותיות במשקל מעל גיל 40 מגבירות את הסיכון לחלות דמנציה.

חשוב להדגיש כי בעלי עודף משקל ניכר היו גם הם בקבוצת הסיכון המרבית ללקות בדמנציה ושעל-מנת להפחית את הסיכון להפוך תשושי נפש הדרך האידיאלית היא לשמור על משקל גוף תקין, או מקסימום עודף משקל קל, ובעיקר להימנע מדיאטות קיצוניות שבמקרים רבים אמנם מובילות לירידה משמעותית במשקל אך אינן אפקטיביות לטווח הארוך, ומובילות לאפקט "אקורדיון" – התכווצות והתרחבות כל הזמן.

במרכז לחקר האלצהיימר בשיקאגו שבארצות הברית התגלה גורם נוסף המפחית את הסיכון לפתח את המחלה חשוכת המרפא שפוגמת בזיכרון, ביכולת ההתמצאות בזמן ובמרחב, ביכולת לקיים אינטראקציות חברתיות ובעצם הופכת את הלוקים בה לתשושי נפש שאינם מסוגלים להתנהל באופן עצמאי: שרירים חזקים.

קרוב ל-1,000 גברים ונשים השתתפו במחקר שנמשך 4 שנים ואחרי שנוטרלו השפעות ההשכלה והגיל שהם גורמי מפתח בסיכוי להתפתחות אלצהיימר, גילו החוקרים שלשרירים חזקים ובפרט כוח האחיזה ושרירי הנשימה, תפקיד משמעותי בהפחתת ההסתברות ללקות באלצהיימר.

גם פיתוח המוח לאורך כל החיים, באופן טבעי, מפחית במידה ניכרת את ההסתברות להפוך תשושי נפש. מחקרים רבים גילו כי פעילות מוחית מוגברת לאורך זמן יוצרת קשרים רבים בין תאי המוח, כך שגם אם חלק מהם נמחק בגלל המחלה המתסכלת, עדיין נותרים מספיק קשרים המאפשרים פעילות מוחית סבירה.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>