חפש לפי תאריך

יולי 2020
א ב ג ד ה ו ש
« יולי    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

מאמרים נוספים

מה זה בית חולים סיעודי?

אחד המרכיבים החשובים של חברה בריאה הוא דאגה וטיפול במי שלא יכול לדאוג ולטפל בעצמו ואפילו לא לבצע את הפעילויות היומיומיות הבסיסיות ביותר. מסיבה זו הוקמו בתי חולים סיעודיים, שבהם האשפוז הוא פרמננטי – כלומר, בניגוד לבתי חולים "רגילים" שבהם מאושפזים חולים במטרה להבריא, הרי שבבתי החולים הסיעודיים מאושפזים חולים שלא ניתן לרפא את מחלתם אלא רק להקל עליהם.

מדוע ישנו צורך בבתי חולים סיעודיים?

בעבר טופלו אותם חולים סיעודיים שמצבם אינו מאפשר להם להתנהל באופן עצמאי על ידי בני המשפחה וכך יכלו להישאר בבית. בימינו, בחברה המודרנית, הדבר אינו אפשרי שכן כולנו מחויבים למטרות אחרות ובנוסף אסור לשכוח שתוחלת החיים עלתה באופן כללי, וגם אותם חולים סיעודיים עשויים לחיות עוד שנים רבות עם המחלה, כך שטיפול לטווח ארוך שכזה פשוט אינו אפשרי במסגרת המשפחה והבית.

בנוסף הרפואה השתכללה פלאים וכיום ניתן למצוא בכל בית חולים סיעודי ציוד מתקדם המקל משמעותית על חייהם של החולים הסיעודיים, ומטבע הדברים מדובר בציוד יקר שלא ניתן להציב בבתים פרטיים.

באילו מקרים מתאשפזים בבתי חולים סיעודיים?

רוב החולים הנזקקים לאשפוז בבית חולים סיעודי הינם קשישים הסובלים ממחלות דמנטיות שונות ובראשן אלצהיימר (וכדאי לציין בהקשר זה כי מספרם של החולים הדמנטיים הולך וגדל כל הזמן – ב-2010, למשל, היו בעולם כ-35 מיליון חולים באחת ממחלות הדמנציה).

גם קשישים הסובלים ממחלות המצריכות טיפולים יומיומיים מורכבים כגון טיפולי דיאליזה עקב אי תפקוד תקין של הכליות עשויים להזדקק לאשפוז בבתי חולים סיעודיים.

בית חולים סיעודי – לא לטיפולים בלבד

מאחר שהאשפוז בבית חולים סיעודי אינו מוגבל בזמן, שכן כאמור מדובר במחלות שעדיין אין להן מרפא, הרי שגדלה מאוד חשיבותו של ה"בית" בתוך בית החולים הסיעודי, ויש לו משקל נכבד לא פחות מאשר המרכיב הטיפולי והסיעודי.

בהתאם ברוב המקרים מושם דגש רב על יצירת אווירה נעימה וביתית ככל האפשר בבית החולים, על פעילויות פנאי שונות (המותאמות כמובן למצבם של המאושפזים), וכן על הקצאת אזורים לביקורים של בני המשפחה החפצים לשהות לצד יקיריהם ולספק להם רגעי נחת.

איך לבחור בית חולים?

ברוב המקרים ההחלטה על האשפוז של הקשיש בבית החולים הסיעודי היא של בני משפחתו, שכן הוא עצמו כבר אינו כשיר לקבל החלטות שכאלה, והם גם אלה שבוחרים מתוך האופציות השונות של בתי החולים הסיעודיים.

שיקול אחד בבחירה הוא נוחות ההגעה, כך שבני המשפחה יוכלו לבקר את יקירם לעתים תכופות ככל האפשר – יש לכך השפעה מיטיבה עבורו, גם כשמדובר בחולים דמנטיים.

שיקול משמעותי נוסף, ואולי אפילו חשוב אף יותר, הוא איכות הטיפול הרפואי: מספרם של אנשי הצוות ביחס למספר המאושפזים, הציוד שישנו בבית החולים, זמינותם של הרופאים המומחים השונים וכו'.

השיקול השלישי הוא כאמור האווירה במקום, וכדאי לדעת שעפ"י מחקרים שונים גם מי שלוקה בדמנציה עדיין מרגיש מה קורה סביבו ובהחלט מושפע מאיכות הבית שבו הוא שוהה בסוף ימיו.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>